Nákupem míče to nekončí #2/2

Seznam míčů

Dnes je většina turnajů, kde se hraje týmová soutěž. V takovémto prostředí je velmi snadné ztratit během tréninku přehled o tom, komu jsem jaký balon půjčil na vyzkoušení a po turnaji může málokdo říct „nic mi nechybí“. Nejjednodušším způsobem jak si toto pohlídat je znát přesný počet míčů, se kterými na turnaj jedu. Následně před odjezdem vše spočítám a vím, na čem jsem. Ovšem při počtu cca pěti set míčů je počítání opravdu na dlouho. Zvolil jsem tedy méně důsledný, ale časově výhodný způsob. Mám vytvořený seznam všech míčů a čas od času zkouknu kufry, jestli něco nechybí. Pokud zjistím, že ano, většinou se jedná o něco, s čím se nedávno hrálo a zpravidla se to najde u některého ze spoluhráčů.

seznam-obal_150x200   seznam_267x200   seznam-stat_150x200
Vzhledem k tomu, že jsem docela hračička, tak jsem si se seznamem patřičně vyhrál. Eviduji zde veškeré míče, roztříděné podle výrobců. U každého balónku mám přiřazenou fotku, informaci o povrchu, velikosti a především jeho kompletní parametry. Podle nich je seznam seřazen. Ano, vytvoření takovéhoto seznamu mi zabralo opravdu hodně času, především pátrání po parametrech ke starším míčům, ale stojí to za to.

Kde nakupovat?

mcr-211_200x301Nejpříjemnější je, když si můžete před nákupem míč prohlédnout, vyzkoušet odskok a další vlastnosti. Některé vzácnější kousky seženete zpravidla už jen na internetu a zde jaksi není možné míč takzvaně osahat.

– Nákupy na turnajích

Na většině tuzemských turnajů najdete prodejce míčů, kteří vystavují a vy si tak máte možnost vše prohlédnout a nakupovat ne jen podle papírových parametrů, ale také podle pocitu, což mnohdy vede k silné touze si míč ve finále zakoupit.

U nás je menší nabídka, než třeba v zahraničí. Je to způsobeno tím, že tuzemský trh nemá takovou kupní sílu a neustálé objednávání nových kusů není příliš rentabilní. V zahraničí je už situace o něco lepší. Nejlépe ale nakoupíte na nějakém světovém potažmo evropském šampionátu, kam se velmi často sjíždí přímo výrobci různých značek a nabídka tak bývá výrazně rozmanitější. Vřele doporučuji takovýto turnaj někdy navštívit, dá se zde spojit příjemné s užitečným. Nakoupíte míče, ke kterým se jinak nemáte šanci dostat. Za druhé, vás zpravidla čekají zajímavé okamžiky, kterých je na těchto turnajích více než dost.

– Nákupy na internetu

Další možností, jak se dostat k zajímavým míčům, které se v tuzemsku těžko shání je poohlédnout se po nich na internetu. Kanálů, kde na ně narazit je samozřejmě více, od Facebooku, přes e-shopy, až po internetové aukce.

Facebook

Většina z nás je uživateli Facebooku a mnozí jsou také členy skupin (Minigolf-company a Minigolf Comunity…). Tyto skupiny se vyplatí sledovat, protože se tam čas od času objevují nabídky míčů na prodej. Například Miroslav Stoparic zde pravidelně zveřejňuje výzvu, že vyprodává míče a kdo má zájem ať mu pošle email a on vám obratem pošle seznam. Ten většinou čítá zpravidla daleko přes tisíc různých balónů a nezřídka kdy se tam dá najít i dost rarit. Pravdou je, že to Miro neprodává za hubičku, ale je to cesta, jak získat velmi zajímavé kuličky.

E-shop

Na minigolfovém trhu existuje několik standardních e-shopů, dokonce i v tuzemsku. Z těch „našich“ bych zmínil obchod SV Golfu, kde se dá vcelku slušně vybrat. Co se týče shopů se sortimentem jiných značek, to je u nás bída, s ještě bídnější nabídkou. Zajímavější podívání skýtají německé a švýcarské stránky, kde je nabídka dosti pestrá a nechá se tu vybrat. Tady samozřejmě vyvstává jediná nevýhoda a tou je poštovné, které se pohybuje okolo 4,50€ za nepojištěný balík a 7,10€ za pojištěnou zásilku do ČR. Velmi často to ale řeším tak, že si nákup nechám poslat k některému z německých přátel a předáme si to, až se uvidíme. Poštovné v rámci Německa se pohybuje okolo 2,70€.

Pár odkazů na e-shopy:

SV Golf

svgolf.evron.cz

Pingvin

shop.pingvin-minigolf.de

Minigolfen

minigolfen.de

Ravensburg

www.minigolfshop.de

Suisse

www.minigolfshop.ch/v5

Reisinger

www.minigolf-reisinger.com/shop2

 

– Internetové aukce

E-bay:

Především v Německu je velmi populární obchodování s míči na celosvětově známém aukčním portálu Ebay, kde je např. v momentu vzniku tohoto článku 903 artiklů spadajících do kategorie minigolf.

IMG_0623_285x380   IMG_0628_285x380
Začít zde prodávat a nakupovat není nikterak složité. Nutno ale podotknout, že portál není v češtině, a tak si jej můžete nechat zobrazit bohužel jen v angličtině, nebo němčině. V první řadě si musíte založit účet. Jeho založení se podobá zakládání emailového účtu na webu, což hádám zvládne téměř každý. V okamžiku, kdy budete chtít aktivně obchodovat, je dobré mít nějaký bankovní účet, se kterým můžete platit v Eurech a rovněž dostávat platby v této měně. Pokud možno bez drastických poplatků, které si většina českých bank ráda účtuje. Já osobně mám německý účet, ale v poslední době jsem si oblíbil českou FIO banku, kde je poplatek za platbu v € pouze 20,-Kč a vedení účtu zdarma. V okamžiku, kdy máte vyřešený způsob platby, tak už stačí jen v profilu nastavit vaši adresu a můžete začít. Dá se zde přijít ke spoustě zajímavých balónu za hubičku i ke sběratelským kouskům, které se zpravidla vyšplhají s cenou výše.

www.ebay.de/sch/Minigolf

 

Bangolfauktion.se:

Mezi lidmi méně známý, ale rychle se rozšiřující soukromý jednoúčelový aukční portál pouze pro minigolf. Za Bangolfauktion.se stojí švédský seniorský hráč Martin Lundell.

baa_259x240   baa2_262x240
I zde je potřeba se zaregistrovat, ale vše je zde o poznání jednodušší a přehlednější. Částky jsou uvedeny ve švédských korunách, kdy kurz je cca 2,90Kč za švédskou korunu. Aukce zde vždy začíná v neděli navečer a trvá vždy dva týdny. Zpravidla je zde kolem 250 míčů najednou. S Martinem Lundellem jsem si psal a ten mě ujišťoval, že není problém míče poslat do Česka a zároveň platbu provést v €, či přes PayPal. Celý proces nákupu a platby je příjemnější, už kvůli tomu, že se nejedná o službu žádné korporace, ale jde čistě o minigolfovou komunitu.

http://bangolfauktion.se/index.php

Přeprava a přezimování

rudlPokud patříte ke skupině, která má více než dva kontejnery, jistě jste se setkali s problémem, jak míče rozumně dovézt na turnaj a nestrhnout se při tom. Já jsem to vyřešil šikovným skládacím vozíkem (do 70kg), na který se v případě potřeby vejde až 5 kontejnerů, ale pohodlná jízda s ním je jen se čtyřmi. Viděl jsem, že spoustu lidí v dnešní době vozík používá, ale z mé zkušenosti doporučuji se nad výběrem vhodného vozíku dobře zamyslet. V první řadě musí mít rozumnou nosnost (jeden velký kontejner má cca 12kg). Dále se mi velmi osvědčil model skládacího vozíku, u kterého je možné sklopit kolečka. To je velmi důležité, protože když jedete na turnaj a máte spoustu věcí a do toho hromadu kontejnerů, tak poslední co chcete je, aby vám drahocenné místo zabíral neskladný vozík. Nutno ale vybrat takový, který se po pár složení nerozpadne. Ten můj stál okolo 800,-kč a už mi slouží dobrých pět let.

Jak míče skladovat nejen přes zimu?

kontejnery_225x150Vřele doporučuju na zimu, nebo na období, kdy s nimi méně manipulujete, pokud možno co nejvíce míčů naskládat do kontejnerů. Tam je jim dobře a jsou tam v bezpečí. Nejednou se mi již stalo, že pokud máte v taštičce více míčů pohromadě, může se vám na některých z nich vytvořit plošky, což opravdu není příjemné. Dále se pak starší agresivnější laky mohou o sebe navzájem rozleptat a lak si tak narušit, nebo dokonce zničit.

 

Závěrem bych vás chtěl vyzvat, aby jste se nebáli míče nakupovat, je to jedna z věcí, bez které se špičkoví hráči neobejdou a v případě míčového nedostatku jste už na startovní čáře o dvacet metrů pozadu.

Napsat komentář